Facebook Twitter RSS YouTube

pozyczki przez internet

Towarzystwo Przyjaciół Żegiestowa - serwis informacyjny. Dołącz do miłośników tego zakątka Beskidu Sądeckiego! więcej »

Dzieci z Żegiestowa na zajęciach pływackich

Zawody pływackie zakończyły realizację projektu „Umiem pływać- jestem zdrowy i bezpieczny”. 15 uczniów z klas III i II ze Szkoły Podstawowej w Żegiestowie opanowało podstawowe umiejętności  pływania. Dzieci szkoliły się pod czujnym okiem instruktora na basenie w Centrum Zdrowia Człowieka w Muszynie.

Towarzystwo Przyjaciół Żegiestowa, zorganizowało turniej tenisa stołowego, który odbył się  20 czerwca, w budynku  OSP w Żegiestowie. Inicjatywa  została zrealizowana  dzięki środkom  pomocowym pozyskanym przez Towarzystwo Przyjaciół Żegiestowa z  Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna, w ramach projektu  pt. „Na rzecz aktywnego trybu życia mieszkańców Żegiestowa”.  Dotacja została przeznaczona na zakup stołu do tenisa i pełnowymiarowego stołu do bilardu. Zakupione sprzęty będą stanowić wyposażenie świetlicy wiejskiej i służyć wszystkim mieszkańcom Żegiestowa.  Całkowity koszt zadania zamknął się w kwocie 6550,00 zł , w tym dotacja z Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna wyniosła 3150,00 zł, a pozostałą kwotę stanowiły  środki  Towarzystwa Przyjaciół Żegiestowa. Organizacją i przeprowadzeniem turnieju, wspólnie ze świetlicą środowiskową w Żegiestowie , z wielkim zaangażowaniem i pasją  zajął się Pan Paweł Dulak. W turnieju brali udział mieszkańcy Żegiestowa: dzieci, młodzież i dorośli. Rywalizujący ze sobą uczestnicy turnieju zostali podzieleni  według pięciu kategorii wiekowych. Z każdej z nich,  wyłoniono laureatów, którzy  zostaną nagrodzeni. Gratulujemy !  

Zarząd Spółki Żegiestów Zdrój na przełomie lat 1925−1926 ogłosił konkurs na projekt budynku hotelarsko-restauracyjnego. Chodziło o nowy Dom Zdrojowy w Żegiestowie. Zwyciężył projekt, którego autorem był prof. Adolf Szyszko-Bogusz. Wybór ten nie był jednak, jak się później okazało, zbyt trafny, choć dzisiaj nikt nie wyobraża sobie Żegiestowa-Zdroju bez budynku-symbolu, z którym jest kojarzony. 

Wykonanie prac budowlanych powierzono firmie Szyszko-Bogusza, która przetarg na wykonanie prac wygrała. Do realizacji zadania przystąpiono na wiosnę 1926 roku. Okazało się jednak, że Jędrzej Krukierek, prezes Spółki Żegiestów Zdrój, do prac murarskich zaangażował pracowników z Krosna, którego był burmistrzem, a nadzór budowlany powierzył inż. Alfredowi Kołderowi, budowniczemu miejskiemu Krosna. Decyzje te spowodowały wśród miejscowej ludności niezadowolenie, a Krukierkowi przysporzyły wielu problemów i były powodem sporów ze starostą sądeckim Maciejem Łachem. Mimo to prace przebiegały planowo, stosunki miedzy inwestorem a wykonawcą były poprawne, a koniunktura na tyle dobra, że zdecydowano się podwyższyć budynek o kolejne, trzecie, piętro. Bank Gospodarki Krajowej też wydał pozytywną opinię dotyczącą kolejnej pożyczki.

IX Spotkanie Opłatkowe w Żegiestowie

Nasze, Polaków, wrodzone umiłowanie ojczystej tradycji i autentyczna potrzeba środowiska były inspiracją do tego, aby Towarzystwo Przyjaciół Żegiestowa w dniu 19 grudnia zorganizowało, już po raz dziewiąty, uroczystą wieczerzę dla mieszkańców Żegiestowa. Na wszystkich gości czekał stół z tradycyjnymi wigilijnymi potrawami.

Uroczystość, przy dźwiękach świątecznych kolęd, rozpoczęła się o godzinie 16:00.  ̶  Chcemy, aby w tym szczególnym czasie mieszkańcy Żegiestowa mieli okazję spotkać się, wymienić świąteczne życzenia, połamać się opłatkiem, lepiej się poznać, wspólnie kolędując  ̶  tymi słowami rozpoczęli uroczystość Krzysztof Płowiec i Monika Piwowar, gospodarze spotkania opłatkowego. Siostra Anna odczytała ewangelię św. Łukasza, a potem wszyscy łamali się opłatkiem i życzyli sobie dobroci, a przede wszystkim zdrowia. Te chwile na długo zapadną w pamięci uczestników spotkania.

Biuletyn Informacji publicznej
 
Prognoza pogody
Ścieżka przyrodnicza Łopata Polska

Żegiestów

W słonecznej dolinie Popradu, u podnóży gór pokrytych wiekowymi lasami, rozłożyło się uzdrowisko Żegiestów-Zdrój. Balsamiczne powietrze, lecznicze źródła mineralne, żywiczny aromat sosen, niezakłócona niczym – może tylko śpiewem ptaków, poszumem drzew i szmerem rzeki – cisza – wszystko tu sprzyja relaksowi. Wypoczynek i regeneracja sił w otoczeniu nieskażonej przyrody sprawiają ludziom zmęczonym miejskim życiem prawdziwą przyjemność, tym bardziej, że możliwości urozmaiconego spędzenia czasu w Żegiestowie-Zdroju jest naprawdę wiele. To wymarzony teren do rekreacyjnych spacerów i bardziej wymagających górskich wycieczek, igraszek w Popradzie lub spływów tą górską rzeką, kąpieli słonecznych na balkonie czy w ogrodzie któregoś z licznych tutaj pensjonatów i gospodarstw agroturystycznych, bliższych i dalszych wypraw na Słowację lub szlakiem drewnianych cerkwi. Także i zimą nie sposób się tu nudzić – otulony grubą peleryną skrzącego się śniegu Żegiestów przypomina miasteczko z baśni. Przemykają tędy kuligi z pochodniami, płoną ogniska, a w bezpośredniej bliskości znajdują się świetnie wyposażone i utrzymane stacje narciarskie. Żegiestów-Zdrój czeka na Ciebie. Tu nabierzesz sił i chęci do życia.

czytaj więcej

Józef Dietl 1804-1878

Kto raz był w Żegiestowie,
ten tęskni nieustannie za jago ożywczym powietrzem,
za jego czarującym krajobrazem,
za jego zdumiewającymi widokami,
za jego szumiącymi zdrojami,
za jego cichym ustroniem,  w którym się spokój duszy hartuje do zwycięskiej walki z wszelkimi moralnymi i fizycznymi cierpieniami ...
 Józef Dietl, "Uwagi nad zdrojowiskami krajowymi ze względu
na ich skuteczność, zastosowanie i urządzenie", 1858

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach konkursu ofert z turystyki pn. "Małopolska Gościnna".  

Copyright © 2017 Żegiestów - oficjalna strona miejscowości. Wszelkie prawa zastrzeżone.