Facebook Twitter RSS YouTube

pozyczki przez internet

Towarzystwo Przyjaciół Żegiestowa - serwis informacyjny. Dołącz do miłośników tego zakątka Beskidu Sądeckiego! więcej »

  

W piątek 9 grudnia 2016 r. zapraszamy  mieszkańców, członków Towarzystwa Przyjaciół Żegiestowa oraz sympatyków na spotkanie  podsumowujące  obchody jubileuszowe 170-lecia powstania Zakładu Zdrojowo-Kąpielowego w Żegiestowie-Zdroju.

W programie: premiera filmu promującego Żegiestów-Zdrój i okolice  "Dolina Popradu mała kraina wielkich możliwości" oraz spotkanie z Barbarą Rucką i rozmowa o jej najnowszej książce  "Dwa wieki uzdrowiska Żegiestów". Słowa  Prof. dr hab. Kazimierza Karolczaka są najpełniejszą recenzją książki: " Z całą odpowiedzialnością mogę stwierdzić, że Żegiestów-Zdrój doczekał się rzetelnego historyka, który popularyzując dzieje uzdrowiska przyczynia się jednocześnie do jego współczesnej sławy, bo tradycja buduje przyszłość..."

Wydanie monografii jest ważnym wydarzeniem w naszej miejscowości i z pewnością skłoni do refleksji nad miejscem, w którym mieszkamy, być może wywoła dyskusję, zmotywuje do zadawania pytań. W publikacji  Barbara Rucka spożytkowała ogromny zasób materiałowy, nie pomijając niczego, co mogłoby uszczuplić zasób informacji istotnych dla przedstawienia dziejów uzdrowiska. Przeprowadziła kwerendę źródłową bardzo solidnie, uzyskując rezultaty pozwalające na przedstawienie przeszłości Żegiestowa-Zdroju w sposób wyczerpujący. Książka została wydana staraniem Towarzystwa Przyjaciół Żegiestowa. Projekt obejmujący szerokie spektrum działań naszego stowarzyszenia  został zrealizowany  przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, Powiatu Nowosądeckiego  za co serdecznie dziękujemy.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.00 w sali Muzeum Regionalnego Państwa Muszyńskiego w Muszynie.

Oprawę muzyczną spotkania zapewnia Zespół Regionalny "Żegiestowska Bukowina".

 Zapraszamy 

 

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Biuletyn Informacji publicznej
 
Prognoza pogody
Ścieżka przyrodnicza Łopata Polska

Żegiestów

W słonecznej dolinie Popradu, u podnóży gór pokrytych wiekowymi lasami, rozłożyło się uzdrowisko Żegiestów-Zdrój. Balsamiczne powietrze, lecznicze źródła mineralne, żywiczny aromat sosen, niezakłócona niczym – może tylko śpiewem ptaków, poszumem drzew i szmerem rzeki – cisza – wszystko tu sprzyja relaksowi. Wypoczynek i regeneracja sił w otoczeniu nieskażonej przyrody sprawiają ludziom zmęczonym miejskim życiem prawdziwą przyjemność, tym bardziej, że możliwości urozmaiconego spędzenia czasu w Żegiestowie-Zdroju jest naprawdę wiele. To wymarzony teren do rekreacyjnych spacerów i bardziej wymagających górskich wycieczek, igraszek w Popradzie lub spływów tą górską rzeką, kąpieli słonecznych na balkonie czy w ogrodzie któregoś z licznych tutaj pensjonatów i gospodarstw agroturystycznych, bliższych i dalszych wypraw na Słowację lub szlakiem drewnianych cerkwi. Także i zimą nie sposób się tu nudzić – otulony grubą peleryną skrzącego się śniegu Żegiestów przypomina miasteczko z baśni. Przemykają tędy kuligi z pochodniami, płoną ogniska, a w bezpośredniej bliskości znajdują się świetnie wyposażone i utrzymane stacje narciarskie. Żegiestów-Zdrój czeka na Ciebie. Tu nabierzesz sił i chęci do życia.

czytaj więcej

Józef Dietl 1804-1878

Kto raz był w Żegiestowie,
ten tęskni nieustannie za jago ożywczym powietrzem,
za jego czarującym krajobrazem,
za jego zdumiewającymi widokami,
za jego szumiącymi zdrojami,
za jego cichym ustroniem,  w którym się spokój duszy hartuje do zwycięskiej walki z wszelkimi moralnymi i fizycznymi cierpieniami ...
 Józef Dietl, "Uwagi nad zdrojowiskami krajowymi ze względu
na ich skuteczność, zastosowanie i urządzenie", 1858

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach konkursu ofert z turystyki pn. "Małopolska Gościnna".  

Copyright © 2017 Żegiestów - oficjalna strona miejscowości. Wszelkie prawa zastrzeżone.