Facebook Twitter RSS YouTube

pozyczki przez internet

Towarzystwo Przyjaciół Żegiestowa - serwis informacyjny. Dołącz do miłośników tego zakątka Beskidu Sądeckiego! więcej »

Deptak Zdrojowy, Pracownia Fotograficzna „Ars” Żegiestów-Zdrój B. Furmanek

Mylą się ci, którzy sądzą, że dawniej Żegiestów nie był powszechnie znany. Oto bowiem w bardzo poczytnej gazecie „Kurier Lwowski” opublikowany został w 1916 roku interesujący materiał o Żegiestowie, jako miejscowości uzdrowiskowej. Modna wówczas Krynica była pełna zgiełku, gwaru, a w spokojnym i urokliwym Żegiestowie można było wypocząć, zregenerować siły i podreperować swoje zdrowie. Nadto blisko z Żegiestowa i do innych znanych miejscowości uzdrowiskowych – Piwnicznej, Muszyny i na Słowację. Piękny Poprad wije się błękitną wstęgą, a okoliczne lasy zapraszają na relaksujące wędrówki.

Karol Moniak napisał więc list do redakcji „Kuriera Lwowskiego”, opisując swoje wrażenia z Żegiestowa. Pisownię pozostawiam w oryginale.

Z naszych zdrojowisk (Korespondencja Kuriera Lwowskiego) Żegiestów

Onegdaj był dzień św. Kunegundy, patronki sławnego zdroju szczawowo-żelazistego w Żegiestowie. Zarząd kąpielowy, którym kieruje p. Więckowska, współwłaścicielka Żegiestowa, kazał bogato i pięknie przyozdobić zielenią cały dom zdrojowy, a kwiatami ustroić uzdrawiające źródło św. Kunegundy. Ks. prałat i profesor seminarjum z Tarnowa Dutkiewicz miał po uroczystem nabożeństwie w kaplicy zakładowej podniosłe kazanie o świętej królowej, patronce ziemi polskiej.

 

Wczasowicze na deptaku, lata 30. XX w. Fot. „Ars” Edward Rubinek Żegiestów-Zdrój

Sezon kąpielowy w Żegiestowie jest już w całej pełni, kąpiele otwarte o razy w tygodniu, z których korzysta obecnie kilkudziesięciu przybyłych tu kuracjuszów. Woda tutejszego źródła, najbogatsza w żelazo, zbawienna jest szczególnie dla cierpiących na niedokrwistość i anemję osób. Również nadaje się ta miejscowość dla osób chorych na nerwy i pragnących błogiego spokoju po całorocznej umysłowej pracy. Cisza bowiem, jaka roztacza się wśród całej okolicy Żegiestowa, otoczonego obszernymi lasami i borami, aż hen w kraj węgierski, który rzeka Poprad rozgranicza od naszego kraju, wpływa skutecznie na nadwątlony ustrój nerwowy. Woda w rzece Popradzie nie tylko, że dosięga prawią stale do 21 stopni C. ciepła, ale zawiera w sobie znaczną ilość różnych części mineralnych.Kąpiele zatem w tejże rzece są z powyższego względu nader zbawienne i dają pewność naprawy zdrowia letników, potrzebujących kąpieli rzecznych. Dla zamiłowanych w sporcie łowienia ryb na wędkę jest sposobność korzystania z powszechnego pozwolenia i użycia sobie dowolnie tej przyjemności.

 

Wprawdzie od 15. bm. nie mieliśmy pogody w Żegiestowie i całej okolicy, lecz już od dni-a 25. bm. mamy prześliczny czar, który wykorzystujemy zbieraniem obficie w lasach rosnących malin i grzybów. Pieczę nad zdrowiem kuracjuszy ma tu dr. Nowak, lekarz z poblizkiej Piwnicznej, a dojeżdżający do zakładu na popołudniowe godziny w dni oznaczone. Jest. to lekarz nadzwyczaj troskliwy i dbający o swych pacjentów, bo uwzględniając czasy wojenne nie przyjmuje większego wynagrodzenia za poradę lekarską ponad zwykłą taksę lekarską. Wspomnieć tu również należy o taniości pokoi umeblowanych, również z kuchniami dla prowadzących własne gospodarstwo wraz z usługą w licznych willach zakładu zdrojowego. Pomieszkania te są w tegorocznym sezonie o 40 procent. tańsze, tak np. pokój umeblowany z kuchnią kosztuje 60 koron miesięcznie. Pensjonat na całe utrzymanie utrzymują w tym sezonie panie Studencka i Kuchcińska z Iwonicza, u których cena całodziennego utrzymania wynosi 7 koron. Dla utrzymujących własną kuchnię zaprowiantowanie i opał zapewnione, gdyż z sąsiednich miejscowości Węgier włościanie znoszą obficie drób, nabiał, jagody i grzyby świeże i suszone, a wszystko o połowę tańsze, jak w miastach, np. 1 m. kub. drzewa bukowego kosztuje 10 koron, masło 1 kg 6 koron. i t. d.

W kaplicy zakładowej odprawia codziennie rano nabożeństwo ks. Sulma katecheta z Nowego Sącza, sprawujący duszpasterstwo nad kolonią tutejszych kuracjuszów; Kaplica ta wymurowana jest na wysokiej, lesistej górze parkowej, skąd roztacza się zachwycający widok na całą rozległą i prześliczną dolinę Popradu, ponad brzegiem którego przechodzi w różnych zakrętach tor kolejowy do Muszyny.Obecnie mamy na tej linii kolejowej żywy ruch pociągów w kierunku do Orłowa i Węgier, gdyż oprócz trzech pociągów osobowych przejeżdża obecnie dziennie kilkanaście pociągów nadzwyczaj długich, wyjątkowych, co przyczynia się do ożywienia panującej tu dotąd ciszy.

Z Żegiestowa urządzać można przyjemne wycieczki przeważnie koleją do różnych miejscowości naszych i węgierskich, np. do Lubomli i sławnych Pienin z przepływającym tam w licznych skrętach Dunajca, Szczawnicy i t.d. Karol Moniak”.

Na myśl przychodzi stare porzekadło: „Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie”.

„Kurier Lwowski”, R. 24:1916, nr 377, s. 4.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Biuletyn Informacji publicznej
 
Prognoza pogody
Ścieżka przyrodnicza Łopata Polska

Żegiestów

W słonecznej dolinie Popradu, u podnóży gór pokrytych wiekowymi lasami, rozłożyło się uzdrowisko Żegiestów-Zdrój. Balsamiczne powietrze, lecznicze źródła mineralne, żywiczny aromat sosen, niezakłócona niczym – może tylko śpiewem ptaków, poszumem drzew i szmerem rzeki – cisza – wszystko tu sprzyja relaksowi. Wypoczynek i regeneracja sił w otoczeniu nieskażonej przyrody sprawiają ludziom zmęczonym miejskim życiem prawdziwą przyjemność, tym bardziej, że możliwości urozmaiconego spędzenia czasu w Żegiestowie-Zdroju jest naprawdę wiele. To wymarzony teren do rekreacyjnych spacerów i bardziej wymagających górskich wycieczek, igraszek w Popradzie lub spływów tą górską rzeką, kąpieli słonecznych na balkonie czy w ogrodzie któregoś z licznych tutaj pensjonatów i gospodarstw agroturystycznych, bliższych i dalszych wypraw na Słowację lub szlakiem drewnianych cerkwi. Także i zimą nie sposób się tu nudzić – otulony grubą peleryną skrzącego się śniegu Żegiestów przypomina miasteczko z baśni. Przemykają tędy kuligi z pochodniami, płoną ogniska, a w bezpośredniej bliskości znajdują się świetnie wyposażone i utrzymane stacje narciarskie. Żegiestów-Zdrój czeka na Ciebie. Tu nabierzesz sił i chęci do życia.

czytaj więcej

Józef Dietl 1804-1878

Kto raz był w Żegiestowie,
ten tęskni nieustannie za jago ożywczym powietrzem,
za jego czarującym krajobrazem,
za jego zdumiewającymi widokami,
za jego szumiącymi zdrojami,
za jego cichym ustroniem,  w którym się spokój duszy hartuje do zwycięskiej walki z wszelkimi moralnymi i fizycznymi cierpieniami ...
 Józef Dietl, "Uwagi nad zdrojowiskami krajowymi ze względu
na ich skuteczność, zastosowanie i urządzenie", 1858

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach konkursu ofert z turystyki pn. "Małopolska Gościnna".  

Copyright © 2017 Żegiestów - oficjalna strona miejscowości. Wszelkie prawa zastrzeżone.