Facebook Twitter RSS YouTube

pozyczki przez internet

Towarzystwo Przyjaciół Żegiestowa - serwis informacyjny. Dołącz do miłośników tego zakątka Beskidu Sądeckiego! więcej »

           Problem przekształceń własnościowych uzdrowisk zwykle rozpatrywany jest w kontekście pogodzenia związanego z ich funkcją leczniczą celu publicznego z tendencjami prywatyzacyjnymi, za którymi z kolei idzie naturalne nastawienie działalności uzdrowisk na zysk. Mniej wspomina się za to o problemie ochrony zabytków architektury uzdrowiskowej – jak jednak pokazuje wiele przykładów kurortów, istnieje ścisła zależność między ich statusem własnościowym a poziomem zainteresowania lokalnym dziedzictwem. Zazwyczaj zmiany są skutkiem wspomnianej prywatyzacji uzdrowisk, która – mimo licznych kontrowersji z nią związanych – na polu ochrony zabytków nieraz przekłada się na  pozytywne efekty (jak chociażby w Szczawnicy-Zdroju). Kwestia ta wykracza jednak poza zjawiska współczesne – problem przekształceń własnościowych można przeanalizować, biorąc pod uwagę kilkadziesiąt ostatnich lat. Szczególnie wyraźnie wzajemne relacje między ochroną zabytków a statusem własnościowym widać na przykładzie modernistycznej zabudowy uzdrowiskowej Żegiestowa-Zdroju. To temat tym bardziej ciekawy, iż spory własnościowe związane z tym kurortem były bardzo skomplikowane i dopiero niedawno udało się je rozwiązać, co stwarza szansę, że to zapomniane już uzdrowisko odzyska dawną świetność.

Osiemnaście znaczących projektów z zakresu opieki nad zabytkami uzyskało dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego. Zarząd Województwa Małopolskiego zatwierdził ich wybór. Wśród beneficjentów zabrakło naszej sztandarowej inwestycji, projekt pt. „Przebudowa i rozbudowa budynku Domu Zdrojowego”, pomimo wysokich wyników na kolejnych etapach oceny, ostatecznie projekt nie został zaakceptowany do dofinansowania.  Beneficjentom życzymy sukcesów a sami trzymajmy kciuki za powrót do świetności Domu Zdrojowego.

Dom Zdrojowy w Żegiestowie. Stan, jesień 2016 r.

  

W piątek 9 grudnia 2016 r. zapraszamy  mieszkańców, członków Towarzystwa Przyjaciół Żegiestowa oraz sympatyków na spotkanie  podsumowujące  obchody jubileuszowe 170-lecia powstania Zakładu Zdrojowo-Kąpielowego w Żegiestowie-Zdroju.

W programie: premiera filmu promującego Żegiestów-Zdrój i okolice  "Dolina Popradu mała kraina wielkich możliwości" oraz spotkanie z Barbarą Rucką i rozmowa o jej najnowszej książce  "Dwa wieki uzdrowiska Żegiestów". Słowa  Prof. dr hab. Kazimierza Karolczaka są najpełniejszą recenzją książki: " Z całą odpowiedzialnością mogę stwierdzić, że Żegiestów-Zdrój doczekał się rzetelnego historyka, który popularyzując dzieje uzdrowiska przyczynia się jednocześnie do jego współczesnej sławy, bo tradycja buduje przyszłość..."

Deptak Zdrojowy, Pracownia Fotograficzna „Ars” Żegiestów-Zdrój B. Furmanek

Mylą się ci, którzy sądzą, że dawniej Żegiestów nie był powszechnie znany. Oto bowiem w bardzo poczytnej gazecie „Kurier Lwowski” opublikowany został w 1916 roku interesujący materiał o Żegiestowie, jako miejscowości uzdrowiskowej. Modna wówczas Krynica była pełna zgiełku, gwaru, a w spokojnym i urokliwym Żegiestowie można było wypocząć, zregenerować siły i podreperować swoje zdrowie. Nadto blisko z Żegiestowa i do innych znanych miejscowości uzdrowiskowych – Piwnicznej, Muszyny i na Słowację. Piękny Poprad wije się błękitną wstęgą, a okoliczne lasy zapraszają na relaksujące wędrówki.

 

Festiwal Piosenki Turystycznej „Babie Lato” to projekt, który na stałe wpisał się w kalendarz najważniejszych wydarzeń  w Żegiestowie-Zdroju. Tego lata odbędzie się kolejna, czwarta już edycja Festiwalu. Od 26 do 27 sierpnia miłośnicy muzyki będą mieli okazję zobaczyć i usłyszeć największe gwiazdy podczas niemal 40 godzin koncertów oraz wydarzeń towarzyszących, odbywających się w uzdrowisku Żegiestów.

Rozpoczęły się pierwsze nabory wniosków na realizację projektów unijnych na lata 2014-2020. Powoli wchodzimy w okres ich intensyfikacji, nauczyliśmy się pisać wnioski, przygotowywać dokumentacje i mamy nadzieję, że w jednym momencie  równolegle będziemy mogli  realizować kilka inwestycji w Żegiestowie-Zdroju. Z kronikarskiego obowiązku informujemy, że w  ramach poddziałania 6.3.1 „Rozwój lokalnych zasobów subregionów” w kwalifikacji formalnej kart projektów subregionalnych – subregion sądecki,  projektodawcy z Żegiestowa złożyli trzy wnioski, które przeszły pozytywnie ocenę formalną i zostały przekazane do oceny merytorycznej.

Biuletyn Informacji publicznej
 
Prognoza pogody
Ścieżka przyrodnicza Łopata Polska

Żegiestów

W słonecznej dolinie Popradu, u podnóży gór pokrytych wiekowymi lasami, rozłożyło się uzdrowisko Żegiestów-Zdrój. Balsamiczne powietrze, lecznicze źródła mineralne, żywiczny aromat sosen, niezakłócona niczym – może tylko śpiewem ptaków, poszumem drzew i szmerem rzeki – cisza – wszystko tu sprzyja relaksowi. Wypoczynek i regeneracja sił w otoczeniu nieskażonej przyrody sprawiają ludziom zmęczonym miejskim życiem prawdziwą przyjemność, tym bardziej, że możliwości urozmaiconego spędzenia czasu w Żegiestowie-Zdroju jest naprawdę wiele. To wymarzony teren do rekreacyjnych spacerów i bardziej wymagających górskich wycieczek, igraszek w Popradzie lub spływów tą górską rzeką, kąpieli słonecznych na balkonie czy w ogrodzie któregoś z licznych tutaj pensjonatów i gospodarstw agroturystycznych, bliższych i dalszych wypraw na Słowację lub szlakiem drewnianych cerkwi. Także i zimą nie sposób się tu nudzić – otulony grubą peleryną skrzącego się śniegu Żegiestów przypomina miasteczko z baśni. Przemykają tędy kuligi z pochodniami, płoną ogniska, a w bezpośredniej bliskości znajdują się świetnie wyposażone i utrzymane stacje narciarskie. Żegiestów-Zdrój czeka na Ciebie. Tu nabierzesz sił i chęci do życia.

czytaj więcej

Józef Dietl 1804-1878

Kto raz był w Żegiestowie,
ten tęskni nieustannie za jago ożywczym powietrzem,
za jego czarującym krajobrazem,
za jego zdumiewającymi widokami,
za jego szumiącymi zdrojami,
za jego cichym ustroniem,  w którym się spokój duszy hartuje do zwycięskiej walki z wszelkimi moralnymi i fizycznymi cierpieniami ...
 Józef Dietl, "Uwagi nad zdrojowiskami krajowymi ze względu
na ich skuteczność, zastosowanie i urządzenie", 1858

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach konkursu ofert z turystyki pn. "Małopolska Gościnna".  

Copyright © 2017 Żegiestów - oficjalna strona miejscowości. Wszelkie prawa zastrzeżone.