Facebook Twitter RSS YouTube

pozyczki przez internet

Towarzystwo Przyjaciół Żegiestowa - serwis informacyjny. Dołącz do miłośników tego zakątka Beskidu Sądeckiego! więcej »

Licząca ok. 4 km długości ścieżka przyrodnicza "Kamień Wandy" jest z pewnością miejscem, do którego powinien zajrzeć każdy miłośnik beskidzkiej przyrody. Ścieżkę  wytyczono na terenie Leśnego Kompleksu Promocyjnego "Lasy Beskidy Sądeckiego", jednego z 25  cennych kompleksów  utworzonych na terenie kraju. Warto podkreślić, że leśne kompleksy promocyjne to oryginalna, rodzima idea promowania ekologicznego leśnictwa.  Początek ścieżki ulokowany został przy drodze wojewódzkiej nr 971 w Żegiestowie-Zdroju. Miejsce trudno przeoczyć, jest dobrze oznakowane, dodatkowo na  początku trasy zamontowano  kilka tablic informacyjnych, Nadleśnictwa Piwniczna oraz Towarzystwa Przyjaciół Żegiestowa z opisem ścieżki przyrodniczej.

Na ścieżce przyrodniczej zlokalizowano kilka „przystanków tematycznych”, każdy z nich jest poświęcony osobliwościom danego fragmentu trasy. W miejscach o szczególnych walorach krajobrazowych można podziwiać panoramę doliny Popradu oraz Lubowlańskiej Wierchowiny. Dla wygody trasa ścieżki oznaczona jest znakami. Ścieżka wiedzie drogą leśną obok Kamienia Wandy, idąc dalej po drodze mijamy nad Andrzejówką punkt widokowy,  następnie polanę Obrant, idąc dalej dochodzimy do kapliczki Matki Bożej nad Deptakiem, tu ścieżka skręca w lewo i zboczem Kiczery, wiedzie do Zimnego Potoku.

Ścieżka "Kamień Wandy"  jest propozycją przede wszystkim dla miłośników przyrody. Na trasie znajdują się dwa punkty widokowe pierwszy z nich ukazuje piękno doliny Popradu na wysokości wsi Andrzejówka, drugi przed osadą „Obrant” odsłania widok na Łopaty Polską i Słowacką.

Ścieżka nie jest trudna w sensie fizycznym, warto mieć odpowiednie obuwie ze względu na śliskie podłoże (jesień, zima) oraz miejscami strome zejścia. Jest ciekawa pod względem krajoznawczym i przyrodniczym, mamy wrażenie poruszania się po dzikim terenie, w starym lesie. Można porównać niektóre fragmenty do puszczy karpackiej. Na ścieżce napotykamy naturalne lasy bukowe, które kiedyś zajmowały całe piętro regla dolnego (od ok. 600 do 1200 m n.p.m.) W partiach pierwotnych, nie zniszczonych, buczyna karpacka przedstawia się okazale. Buki osiągają tu pokaźne rozmiary, ponad nimi króluje jodła.  Na większości fragmentów ścieżki warstwa krzewów rozwija się mocno. Runo pokrywa 30—60% dna lasu i jest bardziej rozwinięte wiosną niż latem, resztę zajmuje ściółka, nagiej gleby zupełnie brak. W runie dominują tutaj goryczka trojeściowa, kopytnik pospolity, pierwiosnek lekarski. Wyraźnie zaznacza się runo mszyste, które czasami dominuje, a tworzą je zielone i siwe poduszki płonnika strojnego i bielistki sinej. Kwaśne buczyny są często bardzo dobrymi grzybowiskami – oprócz powszechnie zbieranych borowików szlachetnych i kurek można tutaj znaleźć borowiki ceglastopore.
Koneserzy spokoju i ciszy odnajdą  siebie, spacerując po ścieżce mogą spotkać dziką zwierzynę oraz wiele starych drzew oraz licznie chronione gatunków roślin i zwierząt.

Oznakowanie ścieżki stanowią biało czerwone trójkąty , można wspomagać się również drogowskazami, które wskazują kierunek marszu. Ścieżka jest rzadko uczęszczana. Miłośnicy przyrody na pewno nie będą zawiedzeni - warto tu wpaść mając odrobinę czasu. Na odcinku pomiędzy Kamieniem Wandy a punktem widokowym nad Andrzejówką po lewej stronie źródełko z wodą zdatną do picia.

Rośliny, które napotkają Państwo podczas spaceru ścieżką przyrodniczą występują w Beskidzie Sądeckim dość powszechnie, inne z nich są przyrodniczą rzadkością. Wybierając rośliny do oznaczenia gatunku i opisu kierowaliśmy się chęcią przybliżenia zwiedzającym gatunków roślin występujących w Karpatach. 


LEPIĘŻNIK RÓŻOWY - Petasites hybridus

Lepiężnik różowy, a właściwie lekarski to stara, cenna, a zarazem ciekawa roślina, zarówno pod względem budowy morfologicznej, anatomicznej jak i właściwości leczniczych. Jest to roślina wieloletnia. Wczesną wiosną z ziemi wyrasta pęd kwiatonośny barwy bladoróżowej lub brudno-purpurowej, pokryty białoróżowymi łuskami; pędy kwiatonośne nie mają liści. Lepiężnik działa odkażająco, napotnie, przeciwgorączkowo, moczopędnie, przeciwobrzękowo, silnie rozkurczowo, żółciopędnie.

PODBIAŁ POSPOLITY – Tussilago farfara

Kwitnie w marcu, jeszcze zanim rozwiną się jej liście, które są duże, sercowate i ząbkowate po brzegach. Żółte kwiaty podobne do mniszka lekarskiego, ale smuklejsze i mniejsze, są okryte od dołu fioletowymi łuskowatymi koszyczkami. Koszyczki te zamykają się na noc.Roślina ta jest cennym surowcem zielarskim.
Zastosowanie: przeciwzapalne,ściągające, rozkurcza mięśnie gładkie dróg oddechowych, ułatwia odkrztuszanie.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Biuletyn Informacji publicznej
 
Prognoza pogody
Ścieżka przyrodnicza Łopata Polska

Żegiestów

W słonecznej dolinie Popradu, u podnóży gór pokrytych wiekowymi lasami, rozłożyło się uzdrowisko Żegiestów-Zdrój. Balsamiczne powietrze, lecznicze źródła mineralne, żywiczny aromat sosen, niezakłócona niczym – może tylko śpiewem ptaków, poszumem drzew i szmerem rzeki – cisza – wszystko tu sprzyja relaksowi. Wypoczynek i regeneracja sił w otoczeniu nieskażonej przyrody sprawiają ludziom zmęczonym miejskim życiem prawdziwą przyjemność, tym bardziej, że możliwości urozmaiconego spędzenia czasu w Żegiestowie-Zdroju jest naprawdę wiele. To wymarzony teren do rekreacyjnych spacerów i bardziej wymagających górskich wycieczek, igraszek w Popradzie lub spływów tą górską rzeką, kąpieli słonecznych na balkonie czy w ogrodzie któregoś z licznych tutaj pensjonatów i gospodarstw agroturystycznych, bliższych i dalszych wypraw na Słowację lub szlakiem drewnianych cerkwi. Także i zimą nie sposób się tu nudzić – otulony grubą peleryną skrzącego się śniegu Żegiestów przypomina miasteczko z baśni. Przemykają tędy kuligi z pochodniami, płoną ogniska, a w bezpośredniej bliskości znajdują się świetnie wyposażone i utrzymane stacje narciarskie. Żegiestów-Zdrój czeka na Ciebie. Tu nabierzesz sił i chęci do życia.

czytaj więcej

Józef Dietl 1804-1878

Kto raz był w Żegiestowie,
ten tęskni nieustannie za jago ożywczym powietrzem,
za jego czarującym krajobrazem,
za jego zdumiewającymi widokami,
za jego szumiącymi zdrojami,
za jego cichym ustroniem,  w którym się spokój duszy hartuje do zwycięskiej walki z wszelkimi moralnymi i fizycznymi cierpieniami ...
 Józef Dietl, "Uwagi nad zdrojowiskami krajowymi ze względu
na ich skuteczność, zastosowanie i urządzenie", 1858

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach konkursu ofert z turystyki pn. "Małopolska Gościnna".  

Copyright © 2017 Żegiestów - oficjalna strona miejscowości. Wszelkie prawa zastrzeżone.