Facebook Twitter RSS YouTube

pozyczki przez internet

Towarzystwo Przyjaciół Żegiestowa - serwis informacyjny. Dołącz do miłośników tego zakątka Beskidu Sądeckiego! więcej »

Żegiestów

Żegiestów nie jest miejscowością modną, mieniącą się tłumem licznym i różnobarwnym, o szybkiem tempie ruchu zabaw i życia. Cichy i ustronny, ze szczególnym wdziękiem, posiada charakter wsi, i to niewątpliwie stanowi główną jego zaletę, ozdobę i atrakcyę.

Słowa te, opublikowane w Kronice Powszechnej w 1912 roku, zachowują aktualność aż do dziś. Położony w samym sercu doliny Popradu, w odległości po około 12 km od Muszyny i Piwnicznej, jest Żegiestów jedną z bardziej malowniczych miejscowości południowej Małopolski. Część uzdrowiskowa, czyli Zdrój, oraz znajdujący się w zachodniej części miejscowości obszar między Popradem a drogą powiatową i torem kolejowym, zwany Poprady, położone są wzdłuż drogi nr 971. Sama natomiast wieś Żegiestów ciągnie się doliną Żegiestowskiego Potoku na długości 5 km. Najniżej położona część miejscowości to zabudowana przez ośrodki wypoczynkowe Łopata Polska, skąd roztacza się niezapomniany widok na przełom Popradu.

Żegiestów, Łopata Polska widok z lotu ptaka 

Zdala od miast, choć w pobliżu kolei, gdyż przystanek kolejowy tuż obok, w cichym wąwozie nad wartkim Popradem położony, przyjmuje on w objęcia „kąpielników”, jak tu nazywają gości letnich, darzy ich wczasem i spoczynkiem. Odpoczynek też jest tu zupełny, nic go nie mąci i nie przerywa, chyba rytmiczny szum wysmukłych świerków i jodeł i bystra toń wartkiego Popradu.

Samochodem do Żegiestowa dojechać można w dwojaki sposób – od Nowego Sącza kierować się na Krynicę drogą nr 75 (32 km), a następnie drogą nr 971 do Żegiestowa (20 km). Można także z Nowego Sącza wyjechać drogą nr 87, kierując się na Piwniczną (25 km), gdzie należy odbić na drogę nr 971 do Żegiestowa (13 km). Jest to wariant ciekawszy, ponieważ cały czas prowadzi bardzo piękną, wijącą się w malowniczych zakrętach doliną Popradu, nie bez powodu zwaną Doliną Słońca.
Do Żegiestowa dojechać można także pociągiem oraz autobusem. Te ostatnie dojeżdżają niestety tylko do Muszyny i Piwnicznej, gdzie należy przesiąść się na busy komunikacji lokalnej.

W Żegiestowie podczas upalnych miesięcy letnich dobrze jest ludziom, którzy pragną wzmocnić nerwy i skupić rozstrojoną na bruku miejskim wrażliwość, pogrążyć się w ciszy natury i użyć rzeczywistego spokoju i wytchnienia. Znajdujemy w Żegiestowie wielki spokój, wielką swobodę i prawdziwie zrozumianą wygodę. Kąpiele tutejsze są dobroczynne w skutkach, o czem wiedzą nie tylko lekarze, lecz i ci, którzy z nich korzystali. Zwłaszcza dzieci i osoby anemiczne przychodzą po nich szybko do zdrowia, odzyskują siły i wesołość.

Żegiestów, pijalnia AnnaŻegiestów,nieczynna pijalnia Anna

Oprócz walorów typowo uzdrowiskowych, takich jak dobroczynny klimat i obfite źródła wód mineralnych, Żegiestów samym swoim położeniem oferuje rozliczne atrakcje. Prowadzą z niego trzy znakowane szlaki turystyczne na Pustą Wielką, skąd można udać się na wędrówkę pasmem Jaworzyny Krynickiej. W samej miejscowości i jej okolicach nie brak ścieżek o rozmaitym stopniu trudności, zaskakujących spacerowiczów nieoczekiwanie wyłaniającymi się panoramami Beskidu Sądeckiego, a nawet Tatr. Do dyspozycji amatorów kąpieli zaś pozostaje czysty Poprad z piaszczystą plażą na Łopacie.

Żegiestów–Zdrój, Ośrodek Sanatoryjno Wypoczynkowy Wiktor Cechini

Informacje dodatkowe dla gości chcących odwiedzić okolicę.

ŻEGIESTÓW  Wieś

Informacja Turystyczna: brak, najbliższy punkt informacyjny Muzeum Państwa Muszyńskiego ul. Krzywa 1, Muszyna

Bankomat: Budynek Remizy OSP Żegiestów,  53

Ośrodek Zdrowia: w budynku Szkoły Podstawowej w Żegiestowie  czynny od poniedziałku do czwartku

Sklepy  ogólnospożywcze: tak

Kościół Parafialny: tak

 

ŻEGIESTÓW–ZDRÓJ oraz ŁOPATA POLSKA

Informacja Turystyczna: brak 

Bankomat: brak (najbliższy bankomat oddalony 3,5 km w m. Żegiestów)

Sklepy: brak (najbliższy punkt handlowy oddalony o 3 km w m. Andrzejówka)

Stacja PKP: tak

Przystanek komunikacji samochodowej: "Wiktor" Łopata Polska, Żegiestów–Zdrój

Postój TAXI:  brak

Kościół: tak

Pijalnia wody mineralnej: Sanatorium "Wiktor-Cechini"

 

 

Biuletyn Informacji publicznej
 
Prognoza pogody
Ścieżka przyrodnicza Łopata Polska

Żegiestów

W słonecznej dolinie Popradu, u podnóży gór pokrytych wiekowymi lasami, rozłożyło się uzdrowisko Żegiestów-Zdrój. Balsamiczne powietrze, lecznicze źródła mineralne, żywiczny aromat sosen, niezakłócona niczym – może tylko śpiewem ptaków, poszumem drzew i szmerem rzeki – cisza – wszystko tu sprzyja relaksowi. Wypoczynek i regeneracja sił w otoczeniu nieskażonej przyrody sprawiają ludziom zmęczonym miejskim życiem prawdziwą przyjemność, tym bardziej, że możliwości urozmaiconego spędzenia czasu w Żegiestowie-Zdroju jest naprawdę wiele. To wymarzony teren do rekreacyjnych spacerów i bardziej wymagających górskich wycieczek, igraszek w Popradzie lub spływów tą górską rzeką, kąpieli słonecznych na balkonie czy w ogrodzie któregoś z licznych tutaj pensjonatów i gospodarstw agroturystycznych, bliższych i dalszych wypraw na Słowację lub szlakiem drewnianych cerkwi. Także i zimą nie sposób się tu nudzić – otulony grubą peleryną skrzącego się śniegu Żegiestów przypomina miasteczko z baśni. Przemykają tędy kuligi z pochodniami, płoną ogniska, a w bezpośredniej bliskości znajdują się świetnie wyposażone i utrzymane stacje narciarskie. Żegiestów-Zdrój czeka na Ciebie. Tu nabierzesz sił i chęci do życia.

czytaj więcej

Józef Dietl 1804-1878

Kto raz był w Żegiestowie,
ten tęskni nieustannie za jago ożywczym powietrzem,
za jego czarującym krajobrazem,
za jego zdumiewającymi widokami,
za jego szumiącymi zdrojami,
za jego cichym ustroniem,  w którym się spokój duszy hartuje do zwycięskiej walki z wszelkimi moralnymi i fizycznymi cierpieniami ...
 Józef Dietl, "Uwagi nad zdrojowiskami krajowymi ze względu
na ich skuteczność, zastosowanie i urządzenie", 1858

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach konkursu ofert z turystyki pn. "Małopolska Gościnna".  

Copyright © 2017 Żegiestów - oficjalna strona miejscowości. Wszelkie prawa zastrzeżone.