Facebook Twitter RSS YouTube

pozyczki przez internet

Towarzystwo Przyjaciół Żegiestowa - serwis informacyjny. Dołącz do miłośników tego zakątka Beskidu Sądeckiego! więcej »

Towarzystwo Przyjaciół Żegiestowa przygotowało kolejną publikację, tym razem o historii naszej małej ojczyzny. Jest to monografia uzdrowiska Żegiestów. Książka obejmuje historię Zakładu Zdrojowo-Kąpielowego w Żegiestowie-Zdroju. Jej autorem jest historyk Barbara Rucka, mieszkanka Krynicy-Zdroju, Kustosz Muzeum Regionalnego „Państwa Muszyńskiego” w Muszynie. Książka powstała po przeprowadzeniu przez autorkę rzetelnych badań  źródłowych w archiwach, w prasie i w literaturze przedmiotu. Jest to pierwsze tego typu publiczne opracowanie dziejów naszego uzdrowiska. Czytelnik może poznać dzieje uzdrowiska od powstania do czasów współczesnych. W publikacji zamieszczono bogaty zbiór fotografii w większości publikowanych po raz pierwszy.  Publikacja wydana została nakładem Towarzystwa Przyjaciół Żegiestowa przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach konkursu ofert z turystyki pn. „Małopolska Gościnna” oraz darczyńców prywatnych.

Materiał informacyjny o atrakcjach turystycznych Żegiestowa, Muszyny i Wierchomli.  Zapraszamy do zapoznania się z bezpłatnymi publikacjami o naszej okolicy. Poniżej znajdziecie Państw dostępne materiały promocyjne, zwięzłe streszczenie najważniejszych informacji i inspiracji dla turystów, którzy jeszcze nie mieli okazję odwiedzić Żegiestowa i okolic. Informator turystyczny można uzyskać w sanatorium i ośrodkach wypoczynkowych oraz na kwaterach agroturystycznych w Żegiestowie.

   

   

 

Projekt pt. "Promocja turystyczna subregionu Muszyna-Żegiestów-Wierchomla" zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach konkursu ofert z turystyki pn. Małopolska Gościnna.

Biuletyn Informacji publicznej
 
Prognoza pogody
Ścieżka przyrodnicza Łopata Polska

Żegiestów

W słonecznej dolinie Popradu, u podnóży gór pokrytych wiekowymi lasami, rozłożyło się uzdrowisko Żegiestów-Zdrój. Balsamiczne powietrze, lecznicze źródła mineralne, żywiczny aromat sosen, niezakłócona niczym – może tylko śpiewem ptaków, poszumem drzew i szmerem rzeki – cisza – wszystko tu sprzyja relaksowi. Wypoczynek i regeneracja sił w otoczeniu nieskażonej przyrody sprawiają ludziom zmęczonym miejskim życiem prawdziwą przyjemność, tym bardziej, że możliwości urozmaiconego spędzenia czasu w Żegiestowie-Zdroju jest naprawdę wiele. To wymarzony teren do rekreacyjnych spacerów i bardziej wymagających górskich wycieczek, igraszek w Popradzie lub spływów tą górską rzeką, kąpieli słonecznych na balkonie czy w ogrodzie któregoś z licznych tutaj pensjonatów i gospodarstw agroturystycznych, bliższych i dalszych wypraw na Słowację lub szlakiem drewnianych cerkwi. Także i zimą nie sposób się tu nudzić – otulony grubą peleryną skrzącego się śniegu Żegiestów przypomina miasteczko z baśni. Przemykają tędy kuligi z pochodniami, płoną ogniska, a w bezpośredniej bliskości znajdują się świetnie wyposażone i utrzymane stacje narciarskie. Żegiestów-Zdrój czeka na Ciebie. Tu nabierzesz sił i chęci do życia.

czytaj więcej

Józef Dietl 1804-1878

Kto raz był w Żegiestowie,
ten tęskni nieustannie za jago ożywczym powietrzem,
za jego czarującym krajobrazem,
za jego zdumiewającymi widokami,
za jego szumiącymi zdrojami,
za jego cichym ustroniem,  w którym się spokój duszy hartuje do zwycięskiej walki z wszelkimi moralnymi i fizycznymi cierpieniami ...
 Józef Dietl, "Uwagi nad zdrojowiskami krajowymi ze względu
na ich skuteczność, zastosowanie i urządzenie", 1858

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach konkursu ofert z turystyki pn. "Małopolska Gościnna".  

Copyright © 2017 Żegiestów - oficjalna strona miejscowości. Wszelkie prawa zastrzeżone.