Facebook Twitter RSS YouTube

pozyczki przez internet

Towarzystwo Przyjaciół Żegiestowa - serwis informacyjny. Dołącz do miłośników tego zakątka Beskidu Sądeckiego! więcej »

IX Spotkanie Opłatkowe w Żegiestowie

Nasze, Polaków, wrodzone umiłowanie ojczystej tradycji i autentyczna potrzeba środowiska były inspiracją do tego, aby Towarzystwo Przyjaciół Żegiestowa w dniu 19 grudnia zorganizowało, już po raz dziewiąty, uroczystą wieczerzę dla mieszkańców Żegiestowa. Na wszystkich gości czekał stół z tradycyjnymi wigilijnymi potrawami.

Uroczystość, przy dźwiękach świątecznych kolęd, rozpoczęła się o godzinie 16:00.  ̶  Chcemy, aby w tym szczególnym czasie mieszkańcy Żegiestowa mieli okazję spotkać się, wymienić świąteczne życzenia, połamać się opłatkiem, lepiej się poznać, wspólnie kolędując  ̶  tymi słowami rozpoczęli uroczystość Krzysztof Płowiec i Monika Piwowar, gospodarze spotkania opłatkowego. Siostra Anna odczytała ewangelię św. Łukasza, a potem wszyscy łamali się opłatkiem i życzyli sobie dobroci, a przede wszystkim zdrowia. Te chwile na długo zapadną w pamięci uczestników spotkania.

 Gośćmi sobotniego wydarzenia w żegiestowskiej świetlicy byli Jan Golba, burmistrz Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna, Marta Adamczyk, Andrzej Gancarz, Włodzimierz Oleksy  ̶  radni powiatowi, Jerzy Majka i Ryszard Bołoz  ̶  radni gminni oraz kilkadziesiąt osób, mieszkańców Żegiestowa.

Burmistrz Jan Golba podziękował za zaproszenie i życzył mieszkańcom dużo zdrowia, miłych, spokojnych, rodzinnych świąt.  ̶  Jesteśmy rodziną, bożą rodziną. Wszelkiej pomyślności, zdrowia, bo jak będzie zdrowie, to ze wszystkimi problemami można sobie poradzić – życzyli sołtys Mieczysław Motyka i radny Ryszard Bołoz.

Nie zabrakło też części artystycznej przygotowanej przez żegiestowską młodzież i dzieci działające w świetlicy środowiskowej. Kolędy i pastorałki wprowadziły nas w świąteczny nastrój. Zespół Regionalny „Żegiestowska Bukowina” wystąpił z krótką inscenizacją związaną z okresem świąt Bożego Narodzenia. Kolędnicy zaprezentowali lokalne zwyczaje i swoisty ludowy humor, które miały tu znaczenie niepoślednie. Widzieliśmy tańczącego żyda i kłapiącego czerwoną paszczą turonia, na piecu kipiała gorąca kasza, a dziewczęta, pod czujnym okiem gospodyni Iwony, kroiły prawdziwy serowy kołacz.

Tradycyjnie na spotkaniu opłatkowym wręczono uzdolnionym dzieciom i młodzieży z Żegiestowa stypendia ufundowane przez Towarzystwo Przyjaciół Żegiestowa. Tegoroczna pula stypendiów wynosiła 3000 zł.

Spotkanie opłatkowe zorganizowano dzięki rzeczowej i materialnej pomocy oraz osobistemu zaangażowaniu braci Józefa i Stanisława Cechinich. Dekorację sali przygotowały panie z Klubu Aktywnych Kobiet. Wszystkim serdecznie dziękujemy.

 Poniżej prezentujemy fotogalerię ze spotkania. Fot. Jerzy Jędrys

 

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

O uzdrowisku

Założenie i późniejsze dzieje Uzdrowiska Żegiestów Zdrój są nierozerwalnie związane z istnieniem na tych terenach wód mineralnych. Wprawdzie złoża wody w Żegiestowie nie są niczym niezwykłym, gdyż występują one praktycznie w całej Dolinie Popradu, lecz w powiązaniu z niezwykłym położeniem Żegiestowa, bliskością rzeki i urokliwym krajobrazom uczyniły z naszej miejscowości niegdyś bardzo nobliwe uzdrowisko.

więcej o uzdrowisku...

Polecamy w Żegiestowie - losowe artykuły

Kaplica św. Huberta pod górką

Kapliczka położona jest przy niebieskim szlaku na Pustą Wielką, w lesie ponad Żegiestowem Wsią. Niegdyś istniała tam niewielka, złożona z 16 rodzin osada łemkowska. Do dziś zachowały się resztki fundamentów oraz drzewa owocowe. Po wysiedleniu Łemków kapliczka podupadła. Wyremontowali ją w roku 1985 myśliwi z krynickiego koła łowieckiego Sokół.

Kamienna plaża

Między sanatorium Wiktor a Żegiestowem Zdrojem, wzdłuż brzegu Popradu ciągnie się kamienna plaża.
Ta historyczna promenada jest częścią muru oporowego kolei. Dawniej było to miejsce gdzie zażywano kąpieli w nurcie rzeki, uważane były wtedy za lecznicze.

Biuletyn Informacji publicznej
 
Prognoza pogody
Ścieżka przyrodnicza Łopata Polska

Żegiestów

W słonecznej dolinie Popradu, u podnóży gór pokrytych wiekowymi lasami, rozłożyło się uzdrowisko Żegiestów-Zdrój. Balsamiczne powietrze, lecznicze źródła mineralne, żywiczny aromat sosen, niezakłócona niczym – może tylko śpiewem ptaków, poszumem drzew i szmerem rzeki – cisza – wszystko tu sprzyja relaksowi. Wypoczynek i regeneracja sił w otoczeniu nieskażonej przyrody sprawiają ludziom zmęczonym miejskim życiem prawdziwą przyjemność, tym bardziej, że możliwości urozmaiconego spędzenia czasu w Żegiestowie-Zdroju jest naprawdę wiele. To wymarzony teren do rekreacyjnych spacerów i bardziej wymagających górskich wycieczek, igraszek w Popradzie lub spływów tą górską rzeką, kąpieli słonecznych na balkonie czy w ogrodzie któregoś z licznych tutaj pensjonatów i gospodarstw agroturystycznych, bliższych i dalszych wypraw na Słowację lub szlakiem drewnianych cerkwi. Także i zimą nie sposób się tu nudzić – otulony grubą peleryną skrzącego się śniegu Żegiestów przypomina miasteczko z baśni. Przemykają tędy kuligi z pochodniami, płoną ogniska, a w bezpośredniej bliskości znajdują się świetnie wyposażone i utrzymane stacje narciarskie. Żegiestów-Zdrój czeka na Ciebie. Tu nabierzesz sił i chęci do życia.

czytaj więcej

Józef Dietl 1804-1878

Kto raz był w Żegiestowie,
ten tęskni nieustannie za jago ożywczym powietrzem,
za jego czarującym krajobrazem,
za jego zdumiewającymi widokami,
za jego szumiącymi zdrojami,
za jego cichym ustroniem,  w którym się spokój duszy hartuje do zwycięskiej walki z wszelkimi moralnymi i fizycznymi cierpieniami ...
 Józef Dietl, "Uwagi nad zdrojowiskami krajowymi ze względu
na ich skuteczność, zastosowanie i urządzenie", 1858

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach konkursu ofert z turystyki pn. "Małopolska Gościnna".  

Copyright © 2017 Żegiestów - oficjalna strona miejscowości. Wszelkie prawa zastrzeżone.