Facebook Twitter RSS YouTube

pozyczki przez internet

Towarzystwo Przyjaciół Żegiestowa - serwis informacyjny. Dołącz do miłośników tego zakątka Beskidu Sądeckiego! więcej »

IX Spotkanie Opłatkowe w Żegiestowie

Nasze, Polaków, wrodzone umiłowanie ojczystej tradycji i autentyczna potrzeba środowiska były inspiracją do tego, aby Towarzystwo Przyjaciół Żegiestowa w dniu 19 grudnia zorganizowało, już po raz dziewiąty, uroczystą wieczerzę dla mieszkańców Żegiestowa. Na wszystkich gości czekał stół z tradycyjnymi wigilijnymi potrawami.

Uroczystość, przy dźwiękach świątecznych kolęd, rozpoczęła się o godzinie 16:00.  ̶  Chcemy, aby w tym szczególnym czasie mieszkańcy Żegiestowa mieli okazję spotkać się, wymienić świąteczne życzenia, połamać się opłatkiem, lepiej się poznać, wspólnie kolędując  ̶  tymi słowami rozpoczęli uroczystość Krzysztof Płowiec i Monika Piwowar, gospodarze spotkania opłatkowego. Siostra Anna odczytała ewangelię św. Łukasza, a potem wszyscy łamali się opłatkiem i życzyli sobie dobroci, a przede wszystkim zdrowia. Te chwile na długo zapadną w pamięci uczestników spotkania.

 Gośćmi sobotniego wydarzenia w żegiestowskiej świetlicy byli Jan Golba, burmistrz Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna, Marta Adamczyk, Andrzej Gancarz, Włodzimierz Oleksy  ̶  radni powiatowi, Jerzy Majka i Ryszard Bołoz  ̶  radni gminni oraz kilkadziesiąt osób, mieszkańców Żegiestowa.

Burmistrz Jan Golba podziękował za zaproszenie i życzył mieszkańcom dużo zdrowia, miłych, spokojnych, rodzinnych świąt.  ̶  Jesteśmy rodziną, bożą rodziną. Wszelkiej pomyślności, zdrowia, bo jak będzie zdrowie, to ze wszystkimi problemami można sobie poradzić – życzyli sołtys Mieczysław Motyka i radny Ryszard Bołoz.

Nie zabrakło też części artystycznej przygotowanej przez żegiestowską młodzież i dzieci działające w świetlicy środowiskowej. Kolędy i pastorałki wprowadziły nas w świąteczny nastrój. Zespół Regionalny „Żegiestowska Bukowina” wystąpił z krótką inscenizacją związaną z okresem świąt Bożego Narodzenia. Kolędnicy zaprezentowali lokalne zwyczaje i swoisty ludowy humor, które miały tu znaczenie niepoślednie. Widzieliśmy tańczącego żyda i kłapiącego czerwoną paszczą turonia, na piecu kipiała gorąca kasza, a dziewczęta, pod czujnym okiem gospodyni Iwony, kroiły prawdziwy serowy kołacz.

Tradycyjnie na spotkaniu opłatkowym wręczono uzdolnionym dzieciom i młodzieży z Żegiestowa stypendia ufundowane przez Towarzystwo Przyjaciół Żegiestowa. Tegoroczna pula stypendiów wynosiła 3000 zł.

Spotkanie opłatkowe zorganizowano dzięki rzeczowej i materialnej pomocy oraz osobistemu zaangażowaniu braci Józefa i Stanisława Cechinich. Dekorację sali przygotowały panie z Klubu Aktywnych Kobiet. Wszystkim serdecznie dziękujemy.

 Poniżej prezentujemy fotogalerię ze spotkania. Fot. Jerzy Jędrys

 

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

O uzdrowisku

Założenie i późniejsze dzieje Uzdrowiska Żegiestów Zdrój są nierozerwalnie związane z istnieniem na tych terenach wód mineralnych. Wprawdzie złoża wody w Żegiestowie nie są niczym niezwykłym, gdyż występują one praktycznie w całej Dolinie Popradu, lecz w powiązaniu z niezwykłym położeniem Żegiestowa, bliskością rzeki i urokliwym krajobrazom uczyniły z naszej miejscowości niegdyś bardzo nobliwe uzdrowisko.

więcej o uzdrowisku...

Polecamy w Żegiestowie - losowe artykuły

Kaplica św. Huberta pod górką

Kapliczka położona jest przy niebieskim szlaku na Pustą Wielką, w lesie ponad Żegiestowem Wsią. Niegdyś istniała tam niewielka, złożona z 16 rodzin osada łemkowska. Do dziś zachowały się resztki fundamentów oraz drzewa owocowe. Po wysiedleniu Łemków kapliczka podupadła. Wyremontowali ją w roku 1985 myśliwi z krynickiego koła łowieckiego Sokół.

Mała elektrownia wodna Sulin

Mniej więcej w połowie długości ścieżki ornitologicznej na Łopacie Polskiej, po słowackiej stronie rzeki, widać śluzę wlotu wody do słowackiej elektrowni wodnej.

Kamień Wandy

 

W lesie nad drogą, pomiędzy Wiktorem a Zdrojem, znajduje się kamień z napisem Wando kocham. Autorem napisu miał być młody rzeźbiarz, zakochany w słynącej z urody aktorce Wandzie Siemaszkowej, która w latach międzywojennych bawiła w modnym wówczas uzdrowisku Żegiestów.

Ścieżka przyrodnicza "Kamień Wandy"

Licząca ok. 4 km długości ścieżka przyrodnicza "Kamień Wandy" jest z pewnością miejscem, do którego powinien zajrzeć każdy miłośnik beskidzkiej przyrody. Ścieżkę  wytyczono na terenie Leśnego Kompleksu Promocyjnego "Lasy Beskidy Sądeckiego", jednego z 25  cennych kompleksów  utworzonych na terenie kraju. Warto podkreślić, że leśne kompleksy promocyjne to oryginalna, rodzima idea promowania ekologicznego leśnictwa.  Początek ścieżki ulokowany został przy drodze wojewódzkiej nr 971 w Żegiestowie-Zdroju. Miejsce trudno przeoczyć, jest dobrze oznakowane, dodatkowo na  początku trasy zamontowano  kilka tablic informacyjnych, Nadleśnictwa Piwniczna oraz Towarzystwa Przyjaciół Żegiestowa z opisem ścieżki przyrodniczej.

Na ścieżce przyrodniczej zlokalizowano kilka „przystanków tematycznych”, każdy z nich jest poświęcony osobliwościom danego fragmentu trasy. W miejscach o szczególnych walorach krajobrazowych można podziwiać panoramę doliny Popradu oraz Lubowlańskiej Wierchowiny. Dla wygody trasa ścieżki oznaczona jest znakami. Ścieżka wiedzie drogą leśną obok Kamienia Wandy, idąc dalej po drodze mijamy nad Andrzejówką punkt widokowy,  następnie polanę Obrant, idąc dalej dochodzimy do kapliczki Matki Bożej nad Deptakiem, tu ścieżka skręca w lewo i zboczem Kiczery, wiedzie do Zimnego Potoku.

Biuletyn Informacji publicznej
 
Prognoza pogody
Ścieżka przyrodnicza Łopata Polska

Żegiestów

W słonecznej dolinie Popradu, u podnóży gór pokrytych wiekowymi lasami, rozłożyło się uzdrowisko Żegiestów-Zdrój. Balsamiczne powietrze, lecznicze źródła mineralne, żywiczny aromat sosen, niezakłócona niczym – może tylko śpiewem ptaków, poszumem drzew i szmerem rzeki – cisza – wszystko tu sprzyja relaksowi. Wypoczynek i regeneracja sił w otoczeniu nieskażonej przyrody sprawiają ludziom zmęczonym miejskim życiem prawdziwą przyjemność, tym bardziej, że możliwości urozmaiconego spędzenia czasu w Żegiestowie-Zdroju jest naprawdę wiele. To wymarzony teren do rekreacyjnych spacerów i bardziej wymagających górskich wycieczek, igraszek w Popradzie lub spływów tą górską rzeką, kąpieli słonecznych na balkonie czy w ogrodzie któregoś z licznych tutaj pensjonatów i gospodarstw agroturystycznych, bliższych i dalszych wypraw na Słowację lub szlakiem drewnianych cerkwi. Także i zimą nie sposób się tu nudzić – otulony grubą peleryną skrzącego się śniegu Żegiestów przypomina miasteczko z baśni. Przemykają tędy kuligi z pochodniami, płoną ogniska, a w bezpośredniej bliskości znajdują się świetnie wyposażone i utrzymane stacje narciarskie. Żegiestów-Zdrój czeka na Ciebie. Tu nabierzesz sił i chęci do życia.

czytaj więcej

Józef Dietl 1804-1878

Kto raz był w Żegiestowie,
ten tęskni nieustannie za jago ożywczym powietrzem,
za jego czarującym krajobrazem,
za jego zdumiewającymi widokami,
za jego szumiącymi zdrojami,
za jego cichym ustroniem,  w którym się spokój duszy hartuje do zwycięskiej walki z wszelkimi moralnymi i fizycznymi cierpieniami ...
 Józef Dietl, "Uwagi nad zdrojowiskami krajowymi ze względu
na ich skuteczność, zastosowanie i urządzenie", 1858

Czy wiesz, że...

W najbliższych okolicach Żegiestowa są trzy piesze szlaki turystyczne: żółty, czarny i niebieski.

Noclegi w Żegiestowie

Szukając miejsca noclegowego na terenie gminy Muszyna, warto zapoznać się z naszą ofertą. Turyści coraz chętniej zaglądają do nas i coraz częściej powracają do Żegiestowa, by spędzić kolejne udane wakacje.  Żegiestów oferuje turystom bogatą bazę noclegową. 

Copyright © 2017 Żegiestów - oficjalna strona miejscowości. Wszelkie prawa zastrzeżone.